Araba teknolojisi

2013 Model Ford Transit

2013 ford transit

2013 ford transit

Gölcük’te üretilen araç ikinci yarıda piyasaya sunulacak. Cenevre’deki dünya prömiyerine Rahmi Koç da katılacak. 2012 yılına çok hızlı giren ve art arda yatırım kararlarıyla dikkatleri üzerine çeken Ford Otosan’ın Gölcük’te üretip yılın ikinci yarısında piyasaya sunmaya hazırlandığı 7′nci nesil yeni Transit, dünyaya 6 Mart’ta kapılarını açacak Cenevre Fuarı’nda tanıtılacak. 1.1 milyar TL’lik (630 milyon dolar) yatırımla Türkiye’de bir model için gerçekleşen en büyük yatırıma sahip yeni global Transit, Avrupa’nın en büyük otomobil fuarlarından biri olan Cenevre’de bugüne kadar sergilenen bir kaç ticari araçtan biri olacak. Fuarda Ford standının yıldızı olması beklenen yeni Transit’in yolcu taşıyan midibüs versiyonu sergilenecek. Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç ve Koç Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen de yeni modelin tanıtımına katılacak.

İkinci Transit 2013′te

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, ana üretim üssü oldukları yeni nesil Transit’in iki farklı tipi, iki farklı şasisi ve iki farklı platformu olacağını belirterek, Cenevre’de dünya vitrinine çıkacak yeni Transit’in bunlardan ilki olacağını, ikinci modelin ise 2013 yılında devreye gireceğini söyledi. Yeni Transit’in Cenevre’de tek bir versiyonunun sergileneceğini kaydeden Ford Otosan Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner, “Sergilenecek model, sadece aracı tanıtıcı olacak. Yani içine binip inceleme şansı olmayacak. Araç hakkında dışardan fikir edinilmesini sağlayacak. Ama konsept değil, nihai ürünü dünya görecek. Farklı serileriyle  birlikte içine binip detayla incelenecek birden fazla versiyonu ise büyük ihtimalle Paris Fuarı’nda sergilenecek” dedi.

 

 

Yılda 320 bin adet üretilecek

2011 yılında düğmeye basılan ve 3 yıla yayılacak 630 milyon dolarlık yatırımla bantlardan çıkacak yeni Transit, Türkiye’de kriz sonrası gerçekleşen en büyük yatırım özelliğini de taşıyor. 2013 yılından itibaren, Transit Connect üretiminin İspanya’ya kaymasıyla birlikte 320 bin adet kapasiteli Gölcük fabrikasında tamamen yeni Transit modelleri üretilecek. Ford Otosan, yılda 320 bin adet üreteceği yeni Transit’i Amerika kıtası hariç tüm dünyaya satacak. Yeni Transit, 2013 yılında Ford Motor Company’nin Kansas fabrikasında da üretime başlayacak. Ama Kansas’ta üretilecek Transit sadece Amerika pazarında satılacak.

550 milyon dolarlık yatırım ile  netleşti

 

FORD Otosan, 2011 dahil 3 yıl için 1 milyar dolarlık yatırım kararı alırken, 10 yıllık orta vadeli planda ise 550 milyon dolarlık ek yatırım planı daha yaptı. Bu plan Koç Holding Başkanı Mustafa Koç’un TÜSİAD toplantısında yaptığı ‘Ford Otosan 10 yılda 1.2 milyar Euro (1 milyar 550 milyon dolar) yatırım yapacak’ açıkmasıyla ortaya çıktı. Koç Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen bu konuda şunları söyledi: “Bu ek 550 milyon doların içinde 3′üncü Ford Otosan fabrikasında üretilecek ‘Mini hafif ticari araç’ yatırımı ve yıllık fabrika yenileme harcamaları bulunuyor. Her yıl fabrikalarda kalıp ve makina yenilemeleri ve güncellemeler yapılır. Bu 550 milyon doların da büyük kısmı bu yenilemeler için ayrılmış bir bütçe. Yani bu yatırım içinde otomobil üretimi yok.”

Yorumları Görmek İçin Tıklayınız

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Üste Git