Açık Öğretim

AÖF Puan Sistemi ve Notlar

AÖF Harf Not Tablosu

         

AÖFpuan hesaplama

AÖFpuan hesaplama

        Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi bu yıl kredili sisteme geçtikten sonra bir çok kişi hayatında ilk kez  harf not sistemiyle karşılaştı. Biz de bilmeyenlerin öğrenmesi için kısa bir yazı paylaşarak aklınızdaki soru işaretlerini kaldırmak istedik. Harf not sistemi 4 ‘ lük not sistemidir. En yüksek not AA ‘ dır ve not olarak 4,00 ‘ a karşılık gelir,  BA ,BB… FF şeklinde devam eder. Harf sistemine ilişkin tablo aşağıda inceleye bilirisiniz.

 

 

AÖF Harf Not Tablosu

          Benim Hukukun Temel Kavramları dersimin güz vize notu 60. Finalden ‘ de 56 aldığımı varsayıyorum. Hesaplama biçimi şu şekilde olacak. ( Hesap yapılırken yine eski sistemde olduğu gibi vize sınavın %30 ‘u (0,3) , final sınavın %70 ‘ i (0,70) olarak hesaplanacaktır )
 
60 x 0,3 ( %30 ) + 56x 0.7 ( %70 ) = 18 + 39,1 = 57,1
Tablodan baktığımda notumun harfi 57,1 notu  CB ‘ ya karşılık geliyor ve4’lük sistemde 2,30 olarak hesaplanıyor. Şimdi dersin kredisine bakıyoruz. Hukukun Temel Kavramları dersinin kredisi 4. Son olarak Dersin kredisi ile aldığımız notun4’lük sistemdeki karşılığını çarpıyoruz. 4 x 2,30 = 9,2
 
Bu dersten ortalamamıza girecek değer 9,2 ‘ dir. Aynı şekilde tüm derslerimizi bu şekilde hesaplıyoruz. En son bütün bu ortalamaları topluyoruz ve aldığımız derslerin toplam kredisine bölüyoruz. Çıkan sayı da bizim dönem ortalamamız oluyor.
Örneğin 30 kredilik dersim var ve notlarımın toplamı 72. 72/30 = 2,40 benim o dönem için dönem sonu not ortalamam 2,40 ‘ dır.
Dersten Geçme Kalma Sistemi
               AA ‘ dan CC ‘ ye kadar tüm notlar o dersten direk geçirir. Ancak CD , DC  ve DD olan dersleri ortalamanızın 2,00 ve üstü olması halinde ancak geçebiliyıruz. Bunada koşullu geçme denmektedir. Bu dersleri koşullu olarak geçebilmeniz için de ortalamanız 2,00 üstünde olması gerekir. 2,00 ‘ den aşağı notunuz var ise bu dersleri geçemezsiniz .  Son olarak da FF olan derslerinizden direk kalırsınız ve sonraki dönemlerde tekrar almak zorunda kalırsınız.
 
Sınıf Geçme ve Kalma
               Dönem içinde genel ortalamanız 2,00 ‘ ın altında oldumu bir üst dönemden ders alamıyorsunuz. O dönemdeki kaldığınız dersleri geçip ortalamanızı 2,00 ‘ ın üzerine çıkardığınızda yeni dönemden ders alabiliyorsunuz. 
               Bu konuda kafanıza takılan bir soru olduğunda daha ayrıntılı bilgi almak istediğiniz bir konu varsa, konunun altına yazdığınızda bilgimiz dahilinde, elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız…
Yorumları Görmek İçin Tıklayınız

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Üste Git