Son Teknoloji

Atatürk Üniversitesinde kurulan Dev Teleskop

Ataturk Üniversitesinde kurulan Dev Teleskop

Atatürk Üniversitesinde kurulan Dev Teleskop

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin ilk, Türkiye’nin beşinci büyüklükteki teleskobu, Atatürk Üniversitesi yerleşkesinde hizmete açılarak, bilimsel çalışmaların yapılmasına olanak sağladı.

Astrofizik Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATASAM) Koordinatörü, Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cahit Yeşilyaprak, gazetecilere yaptığı açıklamada, üniversitenin desteğiyle kurulan ve ”ATA50” adını verdikleri teleskobun üniversite yerleşkesinde hizmete açılacağını söyledi.

Söz konusu teleskobun, Atatürk Üniversitesi ‘nin astronomi ve astrofizik alanında yürütülen bilim çalışmalarında  ve eğitime hizmet vereceğini anlatan Yeşil yaprak,”Bu çalışma, Kalkınma Bakanlığı destekli üniversitemizin ‘Doğu Anadolu Gözlemevi’ nin ön bir parçası. Dolayısıyla çok da anlamlı bir teleskop. Doğu’da ve Erzurum’da bir ilk. Bu teleskopla gözlemevimizin bazı çalışmalarını da yürüteceğiz’‘ diye konuştu.

Yeşilyaprak, astronomide teleskobun kurulması için bazı kriterlerin olduğunu anımsatarak, şunları kaydetti:

”Doğu Anadolu Bölgesi’ nin ilk, Türkiye’nin ise beşinci büyüklükteki teleskobunu Erzurum’da hizmete açacağız. Bu çalışma, kentin yüksek rakımda olması, açık gün ve gece sayısının fazla, bulutlu gün sayının az olması, düşük nem oranı açısından önemli. Aynı zaman da şehrin ışıklarından ve hava kirliliğinden uzakta. Bunları dikkate aldığımız zaman Erzurum hem altyapısal olarak hem yüksek rakımlı tepe ve zirvelerinin olması hem de açık gün sayısı ve düşük nem oranı olarak ideal yerlerden biri olarak görülüyor. Yapılan araştırmalarla, teleskobun buraya kurulması uygun görüldü.”

Astronomiyi sevdirmek ve benimsetme  adına da bazı çalışmalar yürüteceklerini ifade eden Yeşilyaprak, bilim toplum projelerine yönelik, halka açık gözlem geceleri düzenleyeceklerini ve böylece farkındalık oluşturacaklarını vurguladı.

Teleskobun, çatı ve hareket dizaynı olarak, hem yerli bir yapım hem de Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Yeşilyaprak, ”Teleskobun odak ayna kısmı Almanya’dan, hareketli kısım ise Avusturya’dan getirildi. Ama onun dışında geri kalan bütün altyapı, çatı sistemi ve bazı temel yazılımları falan  tamamı  yerli olarak yapıldı”şeklinde açıklama yaptı.

Bu çalışmanın bölge için önemli olduğunu belirten Yeşilyaprak, ”Bizim için bu önemli, burada bilimsel çalışmalar yapabileceğiz. Bütün astronotların hayal edeceği bir çalışma” dedi

Dev teleskop yarın için aydınlık bir gelecek için yol göstereceğini belirtti bilimde ve teknolojideki gelişme hız kesmeden devam ediyor…


Yorumları Görmek İçin Tıklayınız

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Üste Git