Haberler

Dijital Seçim Kampanyaları

Bir ülkenin geleceğini değiştirmede en önemli dönemdir, seçim dönemleri. Alacağınız bir kararın geri dönüşü asla yoktur. Ülke adına en doğru kararı vermek ise ideolojilere bağlı olarak değişkenlik gösterir. Her insanın değer yargılarına, politik ya da evrensel ideolojilerine hitap etmek mümkün değildir. Hal böyle olunca devreye ikna çalışmaları girer. Seçim dönemlerinde özellikle arttırılan ve daha bir itina ile yürütülen bu çalışmalar, sonuca gitmede son derece etkili rol oynar. İşte bu ikna sürecinin ve sonuca giden yolda atılan en önemli adımın yürütüldüğü sistemli çalışma, tabiki seçim kampanyası. Her siyasi partinin ya da bağımsız adayların bütçeleri doğrultusunda, farklı seçeneklerle insanlara sundukları gösteri niteliğindeki hitap şekli de diyebiliriz. Aslına bakarsanız bu çalışmalar aracılığı ile o ideolojileri öğrenme imkânı dahi buluruz. Kimi zaman inandırıcı, kimi zaman bize çok uzak farklı görüşlere karşı fikir bildirmenin de bir başka yoludur.

Birçok çalışma altında yürütülen seçim kampanyası içerikleri dahilinde çoğu zaman neticeye ulaşır. Anketler, görsel temalar, sesli bildirimler, otobüsler, halka sesleniş, kongreler gibi etkinliklerle başarı hedefine ne kadar yakın ya da uzak olunduğunun tespiti sağlanır. Hedef kitlenin dışında bir başka kitlenin de sempatisi kazanılmaya çalışılır. İkna kabiliyetinin güç gösterisine dönüştüğü, her siyasinin bir çatı altında ya da başlı başına birey konumunda olursa olsun, çetin bir rekabet içine girdikleri en kritik süreçtir. Sahip oldukları öngörüler doğrultusunda, sandık öncesi başarı yüzdelerinin nerelere varabileceği konusunda fikir sahibi olunur. Sahip oldukları ideolojiye uzak ya da yakın kitleler tespit edilir. Bu tespitlere göre bölge adaylıkları neticelenir. Başarının en uzak olduğu bölgelere ayrı bir itina gösterilir. Bütün bu çalışmaları görüş ayırt etmeksizin gözlemlemenin, ülkenin geleceği için doğru karar verme sürecinde önemli rol oynadığını düşünüyorum.

En Çok Okunanlar

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Üste Git