Jingle

Radyo Reklamlarında Müzikler

Bir reklamın başarısının en az yarısı müzikle gelir. Hele ki radyo reklamları söz konusu olduğunda müziği kötü olan bir reklam müziği için tam anlamı ile başarısız yorumu yapabiliriz. Bu yüzden radyo reklamlarında özellikle müzik konusuna hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Bunun için de profesyonel birinden yardım almak durumundasınız.

Eğer sahibi olduğunuz bir firmanın, markanın ya da herhangi başka bir şeyin radyoda reklamını vermek niyetinde iseniz özellikle radyo reklam müziği konusunda çalışan birini bulabilirsiniz. Daha önce radyo reklamları yapmış ise bunları dinleyebilirsiniz. Sizin için referanslar önemli olmalı. Radyolarda jingle ile birlikte önemli bir nokta da sloganlar.

Sonuç olarak zaten dinleyicilerinize ve hedef kitlenize görsel olarak herhangi bir şey veremiyorsunuz. Bu yüzden müzikle birlikte onlara verebilecekleriniz daha bir önem kazanıyor. Öncelikle reklam müziği arasında kaybolan sloganlar olmamalı. Yani müzik ve sloganlar, söylenenler bir yerde ayrışmalı.

 

Radyo reklam müziklerinde en çok yapılan hatalardan biridir müzik ve sözlerin birbirini bastırması durumu. Bunlar arasındaki denge çok önemli. Müzik sözlerin önüne geçmemeli. Ancak tamamen de bitmemeli. Bunun arasındaki ince dengeyi de yine reklam müziği konusunda profesyonel biri ayarlayabilir. Sloganlarınızı da aynı kişi oluşturursa ortaya daha iyi bir sonuç çıkacaktır.

Sizin reklam talebinde olan kişi olarak tanıtımını yapmak istediğiniz her ne ise onu doğru veriler ile çalışacak olan kişiye aktarmalısınız. Tanıtımını yapmak istediğiniz şeyi reklam müziği oluşturacak kişiye doğru bir dille anlatmanız onun da müziği ve sloganları oluştururken aynı tarzı seçmesini sağlar. Bunun yanında hedef kitlenizi de açık olarak belirtmelisiniz. Hatta hedef kitleniz ile ilgili yaş grubu tahmininde bulunmanız dahi başarılı bir müzik adına gerekli olabilir.

En Çok Okunanlar

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Üste Git