Dini Günler

Ramazanda Hacivat Ve Karagöz Klasiği

Ramazan gecelerinin vazgeçilmez eğlencesi Hacivat ve Karagöz oyunları hala ramazan ayı etkinlikleri kapsamında sevenleri ile buluşuyor. Hacivat ve Karagöz’den biraz bahsedelim. Öncelikle karşılıklı konuşmaya ve atışmaya dayanan Hacivat ve Karagöz oyunları iki boyutlu tasvirler yardımı ile perdede oynatılan gölge oyunudur. Kökeni hakkında net bir görüş olmamakla birlikte Türk kültüründe önemi bir yeri vardır.

Hacivat ve Karagöz gerçekte yaşamış insanlar mıdır yoksa hayal ürünü karakterler midir bu konuda bir bilgi yok. Bu oyunda Osmanlı döneminde Anadolu’da yaşamış farklı etnik ve dini kökenlere sahip karakterlere yer verilmiştir. Bu açıdan ramazan ayı etkinlikleri sayesinde bizim de Osmanlı dönemi hakkında iyi bir fikir edinmemizi sağlamaktadır.

Ramazan ayı etkinlikleri sayesinde düzenlenen programlarda yer alan gölge oyunu gösterimleri ile çocuklar da Hacivat ve Karagöz ile tanışma fırsatı bulmaktadır. Birbirleri ile olan diyalogları genelde atışma şeklinde olan Hacivat ve Karagöz komik yönleri ile ilgi çekici olmaktadır. Çocuklar için farklı konular işlenerek onların ilgisi çekilmektedir.

Aslında sadece çocuklar için değil büyükler için de eğlenceli ve düşündürücü bir alternatiftir Hacivat ve Karagöz. Farklı bakış açıları ve verilen mesajlar yönü ile bilgilendirici, yapılan seri espriler ve hazırcevaplı olmaları ile büyüklerin de rahatlıkla ilgilenebileceği bir oyundur. Ramazan ayı etkinlikleri sayesinde bu geleneksel oyun yaşatılmaya ve halk tarafından tercih edilmeye devam ediliyor.

En Çok Okunanlar

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Üste Git