Jingle

Reklam Müzikleri Hakkında

Televizyon ve radyo reklamlarında içeriğin önemli bir unsuru da müziktir. Reklamların temel amacının muhatabı olan kişinin bilinçaltında yer etmek olduğunu düşünürsek işitsel öğeler de en az görsel öğeler kadar ön plana çıkıyor. İyi bir jingle ile hedef kitlenizi kendinize çekmeyi başarmanız gerekiyor.

Reklam müziğinde sesler elbette önemlidir.

Ancak sesler ve müzik ile görüntünün bütünlüğü de en az bunun kadar önemli bir nokta. Radyo veya televizyon reklamlarınız için jingle ihtiyacınız var ise görüntü ve sesi ayrı ayrı noktalarda oluşturmamalısınız. Bu ikisini bir arada da düşünebilmeli, hatta ikisinin tasarımcılarını da iletişim halinde tutmalısınız.

Reklam müziği konusunda özellikle tecrübe sahibi biri ile çalışmanız yapabileceğiniz en mantıklı iş olacaktır. Jingle da bir müziktir. Ancak normal bir şarkı ile amaçları çok farklıdır. Bu yüzden mümkün olduğunca profesyonel kimseler ile çalışmalısınız. Daha önce bu konuda ortaya ürünler çıkarmış biri olursa daha önceki çalışmalarını dinleme ve inceleme şansınız da olur. Size bir referans verebiliyor olması bu yüzden önemli bir nokta.

İyi bir reklam müziğinin sahip olması gereken bazı temel noktalar var.

Ortaya jingle niteliğinde bir müzik çıkarmak birçok kişinin yapabileceği bir iştir. Ancak reklam müziğinde önemli bir nokta olan slogan meselesi ayrı bir bilgi ve uzmanlık gerektiriyor. Sadece slogan ya da sadece müzik değil, ortaya bütün olarak bir ürün çıkmalı. Hatta televizyon reklamı ise görüntü de bunun diğer bir önemli ayağı.

Piyasada reklam müziği yapan birçok kişi bulabilirsiniz.

Bireysel çalışanlar da olabileceği gibi daha çok ajanslar bünyesinde jingle çalışmaları yapılır. Bir reklam ajansı ile iletişime geçerek slogan ve reklam müziği konusunda yardım isteyebilirsiniz. Reklamını yapmak istedikleriniz hakkında vereceğiniz bilgiler doğrultusunda ortaya iyi bir ürün çıkabilir.

En Çok Okunanlar

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Üste Git