Haberler

Seçim Kampanyası

Demokratik bir ülkenin en önemli özelliği seçimlerdir. Seçim sayesinde meclis oluşturulur, iktidar belirlenir. Memnun kalınmayan yönetimlerden de aynı şekilde seçim sonuçlarıyla vazgeçilir, yerine bir başka parti getirilir. Durum böyle olunca tüm partilerin halkın oyunu kazanmak adına yapmaları gereken projeleri vardır. En ikna edici olan partiler yüksek oy alır. Fakat halkı ikna etmek sanıldığı kadar kolay değildir. Çünkü durup da düşündüğümüzde aslında pek çok siyasi parti liderinin aynı sözleri söylediğini fark edebiliriz. Temelde birkaç ayrım olmasına rağmen vaatler hep benzerdir. Bu sebeple halkı ikna etmek için yalnızca göz dolduran icraatler yapmak yetersizdir. Aynı zamanda halkı etkileyecek başka mecralar da kullanılması seçim kampanyası yürüten bir parti için son derece elzemdir.

Öncelikle karar verilmesi gereken nokta partinin tanıtımlara harcayabileceği bütçe miktarıdır. Eğer söz konusu parti geniş bir bütçeye sahipse bütünleşik yapıda bir seçim kampanyası yürütmesi kolaylaşacaktır. Aynı zamanda televizyon reklamı, gazete reklamı, billboard, seçim otobüsü ve promosyonlar düzenleyebilen bir parti elbette ki halkın ilgisini çekecektir. Ardından yapılması gereken tek şey halka sunulacak vaatlerin açık ve net bir biçimde anlatılarak onların ilgisini çekmek ve onayını almak olacaktır. Bu süreci başarıyla yönetebilen partiler, kendi tabanlarının gönlünü hoş tuttukları gibi, farklı tabanlardaki kişileri de kendi partisine çekebilecektir. Eğer başarılı bir kampanya yürütülecekse, varılması gereken en önemli sonuç budur.

Seçim kampanyası dendiğinde çoğu kişinin aklına el ilanları gelmektedir. Oysaki seçim kampanyaları bir bütündür, yalnızca el ilanı dağıtarak halka ulaşmayı amaçlamak hayalperestlik olur. Partinin bütçesi ister küçük, ister büyük olsun yalnızca tek bir mecraya yoğunlaşmak yerine, birden farklı mecralarda boy göstermeyi düşünmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yalnızca sınırlı bir kitleye ulaşan kampanya başarılı bir sonuç sağlayamayacaktır.

 

En Çok Okunanlar

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

Üste Git